Harbour Town Cup celebrates 50th sailing regatta

Online Exclusives

The Yacht Club of Hilton Head Island held its 50th Harbour Town Cup sailing regatta, a series of handicap races for spinnaker and non-spinnaker classes and a separate set of races for the Flying Scot one-design fleet, a news release said. 

In 1970 a group of sailors met under the Liberty Oak at Harbour Town and formed the Hilton Head Sailing Club.  

The first regatta was called the Harbour Town Cup.  The trophy was donated by Sea Pines Plantation and has historically been awarded to the fastest boat, in corrected time, of all the fleets competing, according to a news release.  The regatta is reportedly the oldest regatta in the Carolinas, a news release said. The first winner was John Baker of Savannah. 

This year the Vortex, a J70, was sailed by a group of young sailors from SCYC. Skippered by Noah Clarke and Bella Dier, crewed by Bode Snider, Desmond Valdes, Taylor Pelchat and Polly Prime, Vortex had the fastest overall corrected time, taking first place in the Spinnaker Class and earning coveted Harbour Town Cup. 

In the non-spinnaker class, Sam Moore and his crew, on their Sabre 402 took first place, winning three of the four races on corrected time. 

In the Flying Scots competition, Demetri Telionis & Jim Runser won all four races. Norm Shotz, at 90 years old, placed second. 

Results 

Spinnaker Class

Place Sail Boat Name Rating Skipper Yacht Club  Race 
1
Race 
2
Race 
3
Race 
4
Points  Total Corrected Time
1st 210 Vortex 121

Noah Clarke

Bella Dier

SCYC 1 1 1 2 5 01:54:38
2nd 4644 Fortitude 171 Carter Minnich
Duncan Graham
SCYC 3 2 2 1 8 02:07:45
3rd 446 Blue 177 Various SCYC/
BYSC
2 3 3 3 11 02:16:53

 

Non-Spinnaker Class

Place Sail Boat Name Rating Skipper Yacht Club Race 
1
Race 
2
Race 
3
Race 
4
Points  Total Corrected Time
1st 50826 Muse 10 87 Sam Moore Ocean Cruising Club 1 2 1 1 5 02:41:11
2nd - Solitude 207 John Singleton YCHHI 2 1 2 2 7 02:48:36
3rd 1117 Tater Yot 254 Mark Cleveland YCHHI 3 3 3 3 12 04:01:58

 

Flying Scot Class

Place Sail Boat Name Rating Skipper Yacht Club  Race 
1
Race 
2
Race 
3
Race 
4
Points  Total Corrected Time
1st 2680 Sorocada - Demetri Telionis YCHHI 1 1 1 1 4 -
2nd 123 White Scot - Norm Shotz YCHHI 2 2 2 2 8 -
3rd 3428 Red Scot - Jaison Borucinski YCHHI 3 3 3 3 12 -